Dr hab. Mariusz Sokołowicz, prof. UŁ. kandydatem na dziekana Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego UŁ

W dniu 15 kwietnia 2024 r. Rada Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego UŁ wskazała dr. hab. Mariusza Sokołowicza, prof. UŁ jako kandydata na Dziekana Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego UŁ w kadencji 2024-2028. Zgodnie ze Statutem UŁ § 68 pkt. 1. Dziekana powołuje rektor w terminie dwóch tygodni od dnia przedstawienia mu kandydata.

Dr hab. Mariusz E. Sokołowicz, prof. UŁ jest absolwentem kierunku „Gospodarka przestrzenna” na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym Uniwersytetu Łódzkiego. W trakcie studiów był inicjatorem i pierwszym przewodniczącym studenckiego koła naukowego gospodarki przestrzennej SPATIUM. W 2006 roku obronił pracę doktorską. Od 2007 r. pracował jako adiunkt na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym Uniwersytetu Łódzkiego. Od roku 2016 jest doktorem habilitowanym nauk ekonomicznych a od maja 2017 roku – profesorem Uniwersytetu Łódzkiego. Od września 2016 pełnił funkcje Prodziekana Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego ds. Projektów i Toku Studiów, następnie ds. Promocji i Współpracy Międzynarodowej. Od września 2020 jest prodziekanem odpowiedzialnym za kształcenie. Kieruje Katedrą Gospodarki Regionalnej i Środowiska w Instytucie Gospodarki Przestrzennej UŁ. Senator Uniwersytetu Łódzkiego w kadencji 2020-2024.

Dr hab. Mariusz E. Sokołowicz to urbanista-ekonomista, badający gospodarki miast i regionów oraz sposoby poprawy skuteczności ich funkcjonowania. Wśród Jego zainteresowań naukowych znajdują się: studia nad wpływem działalności korporacji transnarodowych na stymulowanie rozwoju gospodarczego i innowacyjności gospodarek regionalnych, badania skuteczności polityk samorządowych, laboratoriów miejskich, wartościowania dziedzictwa lokalnego, oraz terytorialnego wymiaru procesów gospodarczych, interpretowanego w kategoriach pojęciowych ekonomii instytucjonalnej.

Kandydat na Dziekana jest członkiem Regional Studies Association, European Regional Science Association, Towarzystwa Urbanistów Polskich, Ukraińskiej Akademii Nauk Ekonomicznych, oraz międzynarodowej francuskojęzycznej grupy badawczej ERECO PGV.

Przez kilka lat pracował jako zarządca i doradca na rynku nieruchomości. Był społecznym współautorem Strategii Rozwoju Ulicy Piotrkowskiej na lata 2009-2020 a w latach 2009-2013 jako urzędnik samorządowy był odpowiedzialny za jej rewitalizację. Swoje wiedzę i doświadczenie pogłębia podczas staży zagranicznych, m.in. do Francji, Ukrainy, Słowacji i Szwecji. W wolnych chwilach dużo czyta i trochę pisze. Jego pasją są podróże, szczególnie motocyklowe, teatr amatorski oraz krzyżówki w „Zwierciadle”.

Inne informacje o kandydacie: Wikipedia | Google Scholar | ResearchGate | LinekdIn | Web Of Science